Datum konání

28 / 07 / 2023 - Pátek 20:00

Místo konání

Zámecká jízdárna

Vadim Gluzman a mladí talenti

Houslový virtuóz a vítězové soutěže Virtuosos V4+

Vítězové televizní talentové soutěže Virtuosos Visegrad 4+ vystoupí společně se svým mentorem – na „stradivárky“ hrajícím sólistou Vadimem Gluzmanem, který v Zámecké jízdárně oslaví své 50. narozeniny. Mladé umělce z pěti států doprovodí Jihočeská filharmonie pod taktovou slovenského dirigenta Petra Valentoviče, který je po boku ředitelky Festivalu Gabriely Rachidi členem poroty této televizní soutěže. Pro Festival je podpora mladých hudebníků prioritou a cení si možnosti představit nastupující generaci nejlepších interpretů z Čech a okolních států.

Účinkující

Vadim Gluzman – housle

Finalisté soutěže Virtuosos V4+:
Roman Červinka (CZ) – housle
Klára Valentovičová (SK) – zobcová flétna
Dávid Roland Mózes (HU) – klavír
Patricija Avšič (SLO) – housle
Maciej Kasperek (PL) – příčná flétna

Jihočeská filharmonie
Peter Valentovič – dirigent

Program


J. Haydn: Koncert pro klavír a orchestr č. 11 D dur, Hob. XVIII/11, 2. a 3. věta
J. Pelikán: Koncert pro zobcovou flétnu, smyčce a cembalo
P. de Sarasate: Cikánské melodie, op. 20

přestávka
C. H. C. Reinecke: Balada pro flétnu a orchestr, op. 288
H. Wieniawski: Koncert pro housle a orchestr č. 1 fis moll, 2. a  3. věta
Ch. W. Gluck: Orfeus a Eurydika –  Tanec blažených duší (ar. pro housle a smyčce)

M. Ravel: Tzigane

Vadim Gluzman

Vadim Gluzman, který je všeobecně uznáván jako jeden z nejlepších umělců současnosti, vdechuje zlaté éře houslové tradice 19. a 20. století nový život a vášeň. Jeho široký repertoár zahrnuje i současnou hudbu a jeho vystoupení můžete slyšet po celém světě prostřednictvím živých přenosů a oceňovaných nahrávek exkluzivně pro vydavatelství BIS. Izraelský houslista vystupuje s předními světovými orchestry a dirigenty a založil North Shore Chamber Music Festival. Gluzman je vyučuje talentované houslisty na Peabody Conservatory při John Hopkins University. Hraje na legendární housle Stradivari z roku 1690 „ex-Leopold Auer“.

Vadim Gluzman

Jihočeská filharmonie

Jihočeská filharmonie byla v Českých Budějovicích založena v roce 1981 s původním názvem Jihočeský státní orchestr a v současnosti má 39 členů. U vzniku orchestru stál dirigent Jaroslav Vodňanský, později se ve funkci šéfdirigenta vystřídali Ondřej Kukal, Břetislav Novotný, Jaroslav Krček a Stanislav Vavřínek, poté v letech 2008 – 2020 Jan Talich. Od roku 2021 je šéfdirigentem Miran Vaupotić. Orchestr vedle samozřejmé interpretace hudby klasických skladatelů a skladeb vhodných pro menší orchestry i malý koncertní sál stále více sleduje i současný trend propojování žánrů, objevování nových pohledů na interpretaci a prezentaci a systematicky pracuje na stále vyšší kvalitě. Většina hudebníků jsou mladí, ctižádostiví, šikovní a perspektivní interpreti, kteří velmi vítají jakoukoliv další možnost spolupráce se špičkovými dirigenty i sólisty.

Jihočeská filharmonie

Peter Valentovič – dirigent

Peter Valentovič sklízí navzdory svému mládí úspěchy na světových operních scénách a koncertních síních – zejména jako dirigent, ale i jako klavírista – partner slavných pěvců. Na podzim 2016 řídil Orchestr a Sbor pražské Státní opery na měsíčním turné po Japonsku, kde v titulní roli Belliniho Normy zářila Edita Gruberová, a úspěchy slavily i jejich společné sólové galakoncerty a písňové recitály. Dirigování vystudoval na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni u Leopolda Hagera a na pařížské Conservatoire National Supérieur ve třídě Zsolta Nagye. V jednadvaceti letech dirigoval svou první operu – Figarovu svatbu na vídeňské Universität für Musik und darstellende Kunst, kde také dirigoval Dona Pasquala, Chytračku a Příhody lišky Bystroušky. V roce 2003 byl korepetitorem v pařížských operních domech Opéra Bastille a Théâtre du Châtelet, kde spolupracoval s Johnem Elliotem Gardinerem, působil rovněž jako sbormistr a dirigent Opery Kapské Město v Jižní Africe, kde svůj repertoár rozšířil o tituly jako Nabucco, Sedlák kavalír, Gianni Schicchi, Sen noci svatojánské, Rusalka a Porgy a Bess, ale i o mnohá symfonická díla a oratoria.
Letošní koncert v rámci Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově je jeho první spolupráce s Jihočeskou filharmonií, na kterou se již velmi těší.

Peter Valentovič - dirigent

Zámecká jízdárna

Přijďte si užít koncert v nezapomenutelné a unikátní Zámecké jízdárně, která je součástí českokrumlovského zámku nedaleko zámecké zahrady. Věřte, že se do této ojedinělé stavby a jejího okolí zamilujete a budete se zde cítit jako na vídeňském císařském dvoře v 18. století. Ostatně to je záměr, se kterým nechal jízdárnu postavit kníže Josef Adam ze Schwarzenberku po vzoru vídeňského císařského dvora. Když se k tomu přidá nádherný výhled na dominantu Českého Krumlova – zámek, budete okouzleni.

Vadim Gluzman a mladí talenti

Generální partner

Hlavní partneři

Oficiální partneři

Festival se koná za laskavé podpory