Datum konání

04 / 08 / 2023 - Pátek 19:30

Místo konání

Zámecká jízdárna

NEvážná klasika

Hravá a žertovná pozvánka do světa klasické hudby

Hudba nabízí nepřeberné množství žánrů a stylů. Ovšem možná stejně tolik různých pojetí a možností v sobě ukrývá samotná klasická hudba, nepřesně až zavádivě nazývaná vážná. Tento název zastřešuje deset staletí, stovky skladatelů a tisíce skladeb, které ovlivňovaly dobové trendy stejně jako životní zkušenosti jejich autorů. Díky tomu klasická hudba překračuje staletí, je stále aktuální a věříme, že má každému co říct. Koncert NEvážná klasika ukáže jednu z poloh klasické hudby – překvapivou a hravou a otevře tak pomyslné dveře k ní i těm, kteří tvrdí, že „vážné hudbě“ nerozumí. Tento koncert dokáže, že klasická hudba mluví jazykem každého z nás.

V rozverných pěveckých partech se představí sopranistka Patricie JanečkováMonika Jägerová. Pozounista Michal Černý, tubista Milan Podolský, sólisté na psací stroj a jiné překvapivé předměty společně se Severočeskou filharmonií Teplice pod taktovkou Petra Vronského představí klasická díla s prvkem překvapení a žertu. Naším průvodcem bude Jan Budař.

Účinkující

Patricia Janečková – soprán
Monika Jägerová – mezzosoprán
Michal Černý – trombón
Radovan Skalický – fagot
Libuše Šperková, Michal Martinec, Jiří Cikryt – efekty, brusné papíry
Severočeská filharmonie Teplice
Petr Vronský – dirigent
Jan Budař v psací stroj / herecké akce

Program

J. Fučík: Vjezd gladiátorů, op. 68
J. Fučík: Starý bručoun
B. Smetana : Prodaná nevěsta „Tanec komediantů“
V. Trojan: Žabák
G. Rossini: Duetto buffo di due gatti (Kočičí duet)
J. Strauss: Im Krapfenwald´l
V. Monti: Csárdás

přestávka

M. P. Musorgskij: Obrázky z výstavy Baba Jaga aneb Domek na kuří nožce (orch. M. Ravel)
A. Dvořák: Rusalka – „Čury mury fuk“
J. Offenbach: Hoffmannovy povídky – „Les Oiseaux dans la Charmille“ (árie Olympie)
L. Anderson: Plink, Plank, Plunk
L. Anderson: Sandpaper Ballet
J. Haydn: Symfonie č. 45 fis moll „Na odchodnou“; IV. – finále

Patricia Janečková

Patricia Janečková se narodila v německém Münchbergu slovenským rodičům, kteří se záhy přestěhovali do Ostravy. Zpěvu se věnuje od svých čtyř let. Po ukončení základní školy začala studovat Janáčkovu konzervatoř a Gymnázium v Ostravě. Její první vystoupení na jevišti bylo v ostravském Divadle Antonína Dvořáka, kde také poprvé účinkovala s Janáčkovou filharmonií. Po vítězství v soutěži Talentmania ve spolupráci s hudebním skladatelem, dirigentem a producentem Oskarem Rózsou vydala své debutové album. Vedle koncertní činnosti navštěvuje soukromé hodiny zpěvu u operní zpěvačky Evy Dřízgové – Jirušové. V roce 2014 vyhrála Mezinárodní pěveckou soutěž liturgické hudby Concorso di musica sacra v Římě.

Patricia Janečková

Monika Jägerová

Monika Jägerová patří k velkým nadějím nejmladší pěvecké generace. Zpěv studovala soukromě u Pavly Zumrové a poučenou interpretaci staré hudby u Ireny Troupové. Studovala také housle na Konzervatoři Jana Deyla v Praze a hudební vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy se zaměřením na hudbu 17. a 18. století.
Na české operní jeviště vstoupila v roce 2017 rolí Mrs. Quickly (Falstaff) ve Slezském divadle Opava. V Teatro Verdi v Terstu se představila v roli Mrs. Baggot v Brittenově opeře Kominíček (2016). Vystoupila také v Bergenské národní opeře jako Třetí žínka (Rusalka) a v inscenaci španělské divadelní skupiny La Fura dels Baus. V roce 2022 debutovala v roli Bradamante (Händel: Alcina) v Opéra Royal du Château de Versailles. V roce 2023 vystoupí jako Panoš a Hlas shůry (Parsifal) v Bergenu, kam se vrátí i jako Dvořákova Třetí žínka.

Monika Jägerová

Jan Budař

Jan Budař je český herec, režisér, hudebník a scenárista. Herectví vystudoval na brněnské JAMU a je znám především pro své role ve filmech Nuda v Brně, Vratné lahve, Horem pádem či Václav. Byl čtyřikrát oceněn Českým lvem. Hrál také v řadě tuzemských divadel, v brněnském Studiu Marta, v Národním divadle Brno, v královéhradeckém Klicperově divadle, brněnské Huse na provázku, v Městském divadle v Karlových Varech, pražském Národním divadle a dalších. V letech 2000 až 2003 byl ve stálém angažmá pražského Divadla Na zábradlí. Je autorem mnoha článků pro časopis Instinkt. V roce 2023 úspěšně uvedl do kin novou pohádku Princ Mamánek. Kromě své herecké činnosti hraje na několik hudebních nástrojů, zpívá a skládá své vlastní originální písně. Je frontmanem kapely Eliščin band.

Jan Budař

Zámecká jízdárna

Přijďte si užít koncert v nezapomenutelné a unikátní Zámecké jízdárně, která je součástí českokrumlovského zámku nedaleko zámecké zahrady. Věřte, že se do této ojedinělé stavby a jejího okolí zamilujete a budete se zde cítit jako na vídeňském císařském dvoře v 18. století. Ostatně to je záměr, se kterým nechal jízdárnu postavit kníže Josef Adam ze Schwarzenberku po vzoru vídeňského císařského dvora. Když se k tomu přidá nádherný výhled na dominantu Českého Krumlova – zámek, budete okouzleni.

NEvážná klasika

Generální partner

Hlavní partneři

Oficiální partneři

Pohonné hmoty dodává

Festival se koná za laskavé podpory