Datum konání

26 / 07 / 2023 - Středa 19:30

Místo konání

Maškarní sál

Josef Špaček a Miroslav Sekera

Nejkrásnější dueta 20. století pro housle a klavír

Do Českého Krumlova zavítá ze světových pódií jeden z nejlepších českých houslistů mladé generace Josef Špaček. V doprovodu dalšího vynikajícího sólisty – klavíristy Miroslava Sekery, zazní program složený z klenotů hudby 20. století napsaných pro toto obsazení. Kromě virtuózních skladeb Leoše Janáčka, Igora Stravinského nebo Sergeje Prokofjeva zazní také Mnoho povyku pro nic Ericha Wolfganga Korngolda, brněnského rodáka, který svou filmovou hudbou v polovině minulého století dobyl Hollywood.

Účinkující

Josef Špaček – housle
Miroslav Sekera – klavír

Program

L. Janáček: Sonáta pro housle a klavír
I. Stravinskij: Divertimento pro housle a klavír

přestávka

E. W. Korngold: Mnoho povyku pro nic (suita pro housle a klavír)
S. Prokofjev: Sonáta pro housle a klavír č. 2 D dur, op. 94 bis

Josef Špaček

Houslista, který si svou hrou podmaňuje publikum celého světa, se řadí mezi nejvýraznější talenty své generace. Profiluje se jako virtuos se širokým záběrem napříč styly a repertoárem, na kterém prokazuje svou “udivující artikulaci a atletičnost” (The Scotsman), nebo “bujnost a pikantnost tónu” (The Telegraph).
Josef vystupuje s významnými orchestry po celém světě, mj. s Českou filharmonií, Orchestre de Paris, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, Bamberger Symphoniker, Konzerthausorchester Berlin, Tonhalle-Orchester Zürich, Helsinki Philharmonic Orchestra, aj. Věnuje se i komorní hudbě a je pravidelným hostem festivalů i koncertních sálů v Evropě nebo Asii a USA. Josef Špaček hraje na housle “LeBrun; Bouthillard” Guarneri del Gesù cca. 1732 zapůjčené od společnosti Ingles & Hayday.

Josef Špaček

Miroslav Sekera

Miroslav Sekera je jedním z našich nejlepších a nejzajímavějších pianistů. Okouzluje „excelentní technickou přípravou, soustředěným výkonem, pokorným projevem bez zbytečných pódiových afektů a porozuměním dílům, které prezentuje“ (Časopis Harmonie). Jeho nevšední talent se projevil již ve třech letech, kdy začal hrát souběžně na klavír i na housle. Díky umění hry na oba nástroje ztvárnil malého Mozarta v oskarovém filmu „Amadeus“ režiséra Miloše Formana.
Spolupracuje s předními českými orchestry a festivaly. Vystoupil na prestižních pódiích, jako jsou vídeňský Konzerthaus a Musikverein, The Kennedy Center ve Washingtonu, tokijská Opera City Concert Hall nebo pražské Rudolfinum. V roce 2019 absolvoval japonské turné s legendárním cellistou Tsuyoshi Tsutsumi. Vystoupil také jako sólista na mezinárodním festivalu v japonské Karuizawě, kde provedl 2. klavírní koncert J. Brahmse.

Miroslav Sekera

Maškarní sál

Při vstupu do Maškarního sálu českokrumlovského zámku si budete připadat jako v 18. století, kdy jej vyzdobil Josef Lederer. Během poslechu komorních koncertů můžete obdivovat malby s motivy bavící se aristokratické společnosti uprostřed maškarního reje. Než se sálem se skvělou akustikou rozezní první tony, všimněte si u dveří dvou malovaných zámeckých gardistů držících stráž, kteří na sobě mají slavnostní uniformy připomínající službu zámecké Schwarzenberské gardy. Pokud budete pozorní, můžete spatřit i dveře s krytou chodbou, která vede přímo do knížecí lóže barokního divadla. V Maškarním sále, který je vrcholným dílem rokoka, si koncerty určitě vychutnáte.

Josef Špaček a Miroslav Sekera

Generální partner

Hlavní partneři

Oficiální partneři

Oficiální dopravce

Festival se koná za laskavé podpory