Datum konání

20 / 07 / 2022 - Středa 19:30

Místo konání

Maškarní sál, zámek

Večer serenád

Maškarním sálem se ponesou serenády významných hudebních skladatelů. Skladby lehkého charakteru původně určené k hraní pod širým nebem zazní v podání Komorní filharmonie Pardubice pod vedením šéfdirigenta Stanislava Vavřínka. Návštěvníci si poslechnou nejen serenády od českých velikánů Bohuslava Martinů a Josefa Suka, ale také Čajkovského Serenádu pro smyčce C dur, Op. 48. Podle hudebních kritiků se Čajkovskij inspiroval lidovými melodiemi, posluchači se tak prostřednictvím jeho hudby přenesou do rozkvetlého sadu. Díky Sukově Serenádě Es dur pro smyčcový orchestr, Op. 6, durata se pro změnu návštěvníci ocitnou v období Vánoc. Serenáda se totiž často vysílá na Štědrý den, a proto je již považována za vánoční skladbu. Dílo přitom nemá s Vánoci nic společného, neboť jej Suk složil během letních měsíců ve věku pouhých 18 let.

Účinkující

Komorní filharmonie Pardubice
Stanislav Vavřínekdirigent

Program

B. Martinů: Serenáda č. 2 pro dvoje housle a violu, H216
J. Suk: Serenáda Es dur o smyčcový orchestr, op. 6

Přestávka

P. I. Čajkovskij: Serenáda pro smyčce C dur, op. 48

Komorní filharmonie Pardubice

Komorní filharmonie Pardubice působí v našem městě od roku 1969. Už krátce po svém vzniku se stala pod taktovkou svého prvního šéfdirigenta Libora Peška předním českým orchestrálním tělesem (tehdy ještě pod názvem Východočeský státní komorní orchestr). Od září 2018 stojí v čele orchestru šéfdirigent Stanislav Vavřínek. Filharmonie v Pardubicích pořádá tradiční abonentní cykly a další mimořádné koncerty, stále více se také zaměřuje na mladou i nejmladší generaci posluchačů. Pravidelným obohacením jejího repertoáru, v němž převažuje hudba klasicismu a dvacátého století, jsou také multižánrové a crossoverové projekty, které jsou důkazem, že kvalitní hudbu je možné provádět na špičkové úrovni napříč žánry a styly. Komorní filharmonie se prezentuje i v dalších městech Pardubického kraje a celé republiky. Pravidelně se účastní nejvýznamnějších festivalů v České republice, jakými jsou Mezinárodní hudební festival Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Janáčkův máj Ostrava, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov a další. Vystupuje na prestižních evropských pódiích (Concertgebouw v Amsterodamu, Festspielhaus v Salcburku, Musikverein ve Vídni, Tonhalle v Curychu ad.), zavítala do USA a do Číny, absolvovala též tři turné po Japonsku.
Pracuje s předními našimi i zahraničními dirigenty a sólisty, svou bohatou diskografii rozšiřuje stále o nové nahrávky na CD (v poslední době pro světové vydavatelství Naxos a domácí ArcoDiva).

Komorní filharmonie Pardubice

Stanislav Vavřínek – conductor

Stanislav Vavřínek, od roku 2018 šéfdirigent Komorní filharmonie Pardubice, patří k předním českým dirigentům. Po absolvování brněnské konzervatoře (obor flétna a dirigování) studoval dirigování na pražské AMU a poté navštěvoval mistrovské kurzy Roberta Benziho ve Švýcarsku. V letech 1994–1998 byl šéfdirigentem Pražského studentského orchestru, který pod jeho vedením získal řadu ocenění. V roce 1998 dirigoval International Youth Orchestra na závěrečném festivalovém koncertu v Shizuoka v Japonsku. Účinkoval na mnoha významných festivalech, jako je Mezinárodní hudební festival Shizuoka, Mezinárodní hudební festival Brno, Mezinárodní hudební festival Pražský podzim a Mezinárodní hudební festival Pražské jaro. Natočil devět CD s díly Mozarta, Haydna, Dvořáka, Čajkovského, Sternwalda, Bartóka, Šostakoviče a dalších. V letech 1999 až 2008 byl šéfdirigentem Jihočeské komorní filharmonie v Českých Budějovicích. V letech 2006–2010 působil jako pedagog na dirigentském oddělení pražské Akademie múzických umění.

Stanislav Vavřínek - conductor

Maškarní sál, zámek

Při vstupu do Maškarního sálu českokrumlovského zámku si budete připadat jako v 18. století, kdy jej vyzdobil Josef Lederer. Během poslechu komorních koncertů můžete obdivovat malby s motivy bavící se aristokratické společnosti uprostřed maškarního reje. Než se sálem se skvělou akustikou rozezní první tony, všimněte si u dveří dvou malovaných zámeckých gardistů držících stráž, kteří na sobě mají slavnostní uniformy připomínající službu zámecké Schwarzenberské gardy. Pokud budete pozorní, můžete spatřit i dveře s krytou chodbou, která vede přímo do knížecí lóže barokního divadla. V Maškarním sále, který je vrcholným dílem rokoka, si koncerty určitě vychutnáte.

Večer serenád

Generální partner

Hlavní partneři

Oficiální partneři

Festival se koná za laskavé podpory