Datum konání

02 / 08 / 2024 - Pátek 19:30

Místo konání

Zámecká jízdárna

Vášně akordeonu

Jihoamericky laděný program předposledního koncertu uvede Kseniju Sidorovou, věhlasnou lotyšskou akordeonistku, která je označována za velvyslankyni klasického akordeonu. Radek Baborák se představí nejen jako hornista, ale také coby dirigent České sinfonietty.

Účinkující

Ksenija Sidorova – akordeon
Radek Baborák – lesní roh, dirigent
Česká sinfonietta

Program

George Gershwin: Kubánská předehra (Cuban Overture)
Maurice Ravel: Náhrobek Couperinův (Le tombeau de Couperin):
I. Prélude
II. Forlane. Allegretto
III. Menuet. Allegro moderato
IV. Rigaudon. Assez vif
Alberto Ginastera: 3 tance z baletu Estanzia:
I. Los trabajadores agrícolas
II. Danza del trigo
IV. Danza final (Malambo)
Astor Piazzolla: Aconcagua – koncert pro akordeon, smyčce a bicí nástroje
Franck Angelis: Fantasie on Astor Piazzolla’s Chiquilin de Bachin (pro akordeon a smyčce)

Ksenija Sidorova

Uznávaná hráčka na akordeon a držitelka mnoha ocenění včetně International Bryn Terfel Foundation Award a hudebního stipendia Filharmonického orchestru Martin Musical Scholarship a Friends of the Philharmonia Award absolvovala hru na akordeon na Royal Academy of Music.

Spolupracuje s řadou předních světových orchestrů včetně Elbphilharmonie Orchester NDR, Orchestre Philharmonique du Luxembourg, Stuttgarter Philharmoniker, Atlanta Symphony, Tokyo a Hong Kong Philharmonic Orchestra, a také s předními dirigenty jako jsou Paavo Järvi, Thomas Hengelbrock, Kristjan Järvi nebo Jan Willem de Vriend a pravidelně spolupracuje s Avi Avitalem, Nemanjou Radulovicem, Andreasem Ottensamerem, Milošem Karadaglićem, Camillem Thomasem, Leticií Moreno nebo Goldmundovým kvartetem.

Její repertoár zahrnuje širokou škálu děl; od Bacha po Piazzolu, od Václava Trojana po Erkki-Svena Tüüra…

Ksenija Sidorova

Radek Baborák

Hornista, dirigent a zakladatel festivalového orchestru Česká sinfonietta spolupracuje s mnoha světovými orchestry a špičkovými dirigenty. Po působení na postu sólohornisty v Berlínské filharmonii se ujal vedení komorních souborů jako Baborak Ensemble, Horn Chorus, Afflatus Quintet a od roku 2008 diriguje i symfonická tělesa. Roku 2013 mj. převzal umělecké vedení Pražských komorních sólistů a je hlavním hostujícím dirigentem Yamagata Symphony Orchestra.

Jako dirigent-sólista dále spolupracuje s orchestry Das Symfonie Orchester Berlin, Rheinisches Philharmonie, Malaysian Philharmonic orchestra, Mozarteum orchester Salzburg, FOK, Prague Philharmonia a mnohými dalšími, s nimiž vystoupil na festivalech jako Maggio musicale Fiorentino, Mozartwoche Salzurg, či Pražské jaro.

Jeho repertoár zahrnuje skladby epoch od baroka až po současnost včetně skladeb autorů jako N. Tamir, T. Hosokawa, J. Adams, E. P. Salonen, A. S. Saario.

Radek Baborák

Česká sinfonietta

Symfonický orchestr složený z hráčů světových orchestrů jako mj. Berlínská filharmonie, Vídeňská filharmonie či profesorů vysokých škol, vznikl na základech Baborák Ensemblu v roce 2011. Tehdy orchestr debutoval na Mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro a později se představil ve Španělském sále, Rudolfinu, Obecním domě, či na festivalech jako Smetanova Litomyšl a Dvořákova Praha.

Devizou orchestru je precizní frázování, intonace i volba tempa a sinfonietta klade důraz také na osobnosti sólistů: kromě koncertních mistrů, houslistů Dalibora Karvaye a Martiny Bačové, a dirigenta a hornisty Radka Baboráka, vystupují s Českou sinfoniettou například klavíristé Yefim Bronfmann, Saleem Aboud Ashkar, violoncellista Julian Steckel, flétnisté Walter Auer, Pirmin Grehl, hobojistka Clara Dent, fagotisté Benze Boganyi nebo Sophie Dartigalongue, hornista Andrej Žust, či trumpetista Gábor Tarkövi.

Česká sinfonietta

Zámecká jízdárna

Přijďte si užít koncert v nezapomenutelné a unikátní Zámecké jízdárně, která je součástí českokrumlovského zámku nedaleko zámecké zahrady. Věřte, že se do této ojedinělé stavby a jejího okolí zamilujete a budete se zde cítit jako na vídeňském císařském dvoře v 18. století. Ostatně to je záměr, se kterým nechal jízdárnu postavit kníže Josef Adam ze Schwarzenberku po vzoru vídeňského císařského dvora. Když se k tomu přidá nádherný výhled na dominantu Českého Krumlova – zámek, budete okouzleni.

Vášně akordeonu

Generální partner

Hlavní partneři

Oficiální partneři

Festival se koná za laskavé podpory