Datum konání

04 / 09 / 2021 - Sobota 19:30

Místo konání

Pivovarská zahrada

Plácido Domingo a jeho hosté

Zahajovací operní galakoncert

Zahajovací galavečer bude sváteční oslavou festivalových narozenin a přehlídkou významných operních osobností. Zazní nejen slavné operní předehry, árie, duety, tercety, ale i vzpomínky protagonistů, kteří již během třicetileté historie na festivalu vystoupili. Na pódiu se sejdou tři gratulanti – legenda opery, barytonista a dirigent Plácido Domingo, který se do Krumlova vrací po 10 letech. Během uplynulých let Maestro nikterak nezvolnil. Stále aktivní zpěvák a dirigent uvedl minulý rok na operní scénu svou 150 roli. Po boku Maestra Dominga vystoupí vynikající operní zpěvačky sopranistka Adriana Kučerová a mezzosopranistka Štěpánka Pučálková. Tento slavnostní galakoncert doprovodí Český národní symfonický orchestr pod vedením dirigenta Eugena Kohna. Večerem provede Jiří Vejvoda.

Účinkující

Plácido Domingo – baryton, Adriana Kučerová – soprán, Štěpánka Pučálková – mezzosoprán, Český národní symfonický orchestr, dirigent Eugene Kohn, moderátor Jiří Vejvoda

Program

Operní předehry, árie, duety, tercety (G. Verdi, G. Puccini, G. Bizet, J. Massenet…)

Plácido Domingo

Světoznámý všestranný umělec. Plácido Domingo je považován za jednoho z nejlepších operních pěvců, ale je současně dirigentem a čestným uměleckým ředitelem operního festivalu Arena di Verona a generálním ředitelem opery v Los Angeles a Washingtonu.

Ve svém repertoáru má 151 rolí, více než kdokoli jiný, a přes 4 050 vystoupení. Debutoval v Areně di Verona v Itálii v roce 1969 v opeře Turandot a o pár měsíců později zahájit sezónu v operním domě Teatro alla Scala s operou Ernani.

Na svém kontě má více než sto nahrávek, 12 cen Grammy a přes 50 videí. Byl hlavním představitelem ve třech operách zpracovaných do filmu: Carmen di Rosi, La traviata a Otello od Zeffirelliho. Cavaradossiho historické zpracování sledovala více než miliarda lidí v přímém přenosu z Říma z míst a doby, kde se Tosca odehrává. Od roku 1990 déle než 10 let koncertoval společně s Carrerasem a Pavarottim, kdy toto trio známé jako Tři tenoři přilákalo k opeře nové publikum.

Od roku 1993 předsedá prestižní mezinárodní pěvecké soutěži Operalia, kterou také založil. Získal čestné tituly a ocenění za svůj přínos hudbě a umění. Vystupoval ve světových premiérách několika oper včetně opery Goya od Menottiho a opery Il Postino od Catána.

Kromě zpěvu se věnuje také dirigování. Během své kariéry dirigoval více než 500 oper a symfonických koncertů nejslavnějších světových orchestrů a v nedávné době debutoval na Bayreuthském festivalu, kde dirigoval operu Valkýra.

V posledních letech se věnuje významným rolím barytonového repertoáru, jejichž autorem je zejména Verdi – Simon Boccanegra, I due Foscari, La traviata, Nabucco, Il trovatore, Giovanna D’Arco, Macbeth, Ernani, Don Carlo, Luisa Miller, Thaïs a Gianni Schicchi, které ztvárnil na významných světových pódiích. V roce 2017 se opět vrátil k tenorové roli jako Bajazet v opeře Tamerlano v operním domě Teatro alla Scala.

Během letošního léta, poté co v Salcburku obdržel ocenění Österreichischer Musiktheaterpreis 2020 za celoživotní přínos, vystupoval v Itálii s působivým koncertem v paláci Reggia di Caserta a dále v Areně di Verona, kdy se mu během obou gala večerů, při nichž zpíval i dirigoval, dostalo nadšeného přijetí.

Po úspěchu ve Staatsoper ve Vídni, kde ztvárnil roli Simona Boccanegry, zpíval v opeře Nabucco na festivalu Maggio Musicale Fiorentino, obdržel CC Forum Award za dobročinnou činnost v Monte Carlu, dirigoval operu Manon Lescaut a zpíval na gala večeru v operním sále Bolshoi Theatre. V prosinci 2020 zpíval v opeře I due Foscari v Monte Carlu, na úvodním večeru sezóny 2020/2021 v divadle Teatro alla Scala a v opeře Nabucco v Mariinském divadle v Petrohradě společně s Valerym Gergievem.

Plácido Domingo

Štěpánka Pučálková

Česká mezzosopranistka Štěpánka Pučálková je sólistkou a členkou ansámblu Semperovy opery v Drážďanech. Narodila se v Berlíně a v roce 2012 absolvovala studium u prof. Elisabeth Wilke, E. Gramsse a J. Wallniga na Universität Mozarteum Salzburg. Současně byla vyznamenána organizací a nadací Stiftung Mozarteum medailí Lilli Lehman.

Účinkovala na významných festivalech a divadlech jako jsou Mozartwoche Salzburg, Salzburger Festspiele, Osterfestspiele Salzburg, Beijing Music festival, Landesthetater Salzburg, Landestheater Bregenz, Landestheater Innsbruck, Slovenské národné divadlo, Teatro Romano Fiesole Florencie, Státní opera a Národní divadlo v Praze a Volksoper Wien. Vystoupila na koncertech v Japonsku, Číně, Norsku, Dánsku, Itálii, Francii, Rakousku, Německu a Čechách.

Spolupracovala s významnými dirigenty jako Christian Thielemann, Danielle Gatti, Wladimir Jurowski, Christiina Poska, Plácido Domingo, Alan Gilbert, Antonio Fogliani, Friedrich Haider, Marco Guidarini, Leo Hussein, Roland Böer, Martin Leginus a režiséry jako Peter Konwitschny, Vera Nemirova, Stefan Herheim, Mariusz Trélinski, Jiří Heřman, Eike Gramss a Keith Warner.
Na 50. jubileiním Velikonočním festivalu v Salzburgu debutovala v roli „Siegrune“ v opeře „Die Walküre“, pod taktovkou Christiana Thielemanna, za doprovodu Staatskapelle Dresden, v režii Very Nemirovy. Jako koprodukce s Beijing music festival byla tato produkce také uvedena na podzim 2017 v Pekingu.

V roce 2013 se představila v rámci letního festivalu Salzburger Festspiele jako „Lehrbube“ v opeře „Die Meistersinger von Nürnberg“, pod vedením D. Gattiho a S. Herheima. Byla finalistkou Hans Gabor Belvedere Competiton v roce 2015 a získala také cenu „Nejlepší ženský hlas“ na mezinárodní soutěži Concours International de Belcanto Vincenzo Bellini v Marseille. V roce 2019 vystoupila pod taktovkou maestra Plácida Dominga na koncertě Mozartovy narozeniny ve Stavovském divadle v Praze. V zahraničí vystoupila v hamburské Elbfilharmonie, salcburském Festspielhausu a debutovala ve vídeňské Volksoper v roli Carmen.

Štěpánka Pučálková

Adriana Kučerová

Adriana Kučerová je pokračovatelkou slavné tradice slovenských sopranistek jako Lucia Popp, Edita Gruberová, či Ľubica Vargicová. Absolvovala vokální studium na VŠMU v Bratislavě ve třídě Viktorie Stracenské a na Národní konzervatoři v Lyonu. Na kontě má ocenění z několika mezinárodních soutěží. K nejvýznamnějším patří 1. cena, absolutní vítězství a zisk dalších čtyř cen na mezinárodní soutěži Hans Gabor Belveder ve Vídni v roce 2005.

Adriana Kučerová hostovala v prestižních operních domech jako například Teatro alla Scala v Miláně, Teatro dell’Opera di Roma, Bavorská státní opera v Mnichově, Berlínská státní opera, Státní opera ve Vídni, pařížská Opera de Bastille, Teatro Colon v Buenos Aires, Tel Aviv Opera. Zpívala na festivalech: Glyndebourne, Salzburg Mozart Wochen, Salzburg Festival, Pražské jaro, Ravenna Festival, BBC Proms atd. Spolupracovala s významnými dirigenty: Daniel Barenboim, Gustavo Dudamel, Vladimir Jurowski, Riccardo Muti, Nicolaus Harnocourt, Fabio Luisi, či Kent Nagano.

V repertoáru má řadu sopránových postav. V posledním období to byla hlavní postava v opeře Liška Bystrouška ve Státní opeře v Hamburku, postava Adiny v opeře Nápoj lásky ve Vídeňské státní opeře (po boku Juana Diega Floreze). Rovněž ve Vídni zpívala postavu Rosiny v opeře Lazebník sevillský. V opeře SND jste ji mohli vidět v postavě Mařenky v opeře Prodaná nevěsta.

Jako koncertní umělec se představila v uplynulých měsících v Petrohradě, Londýně, Římě, Stockholmu, Barceloně, v Praze, v Českém Krumlově a v Tokiu.

Mezi její nové postavy patří Susanna ve Figarově svatbě, kterou zpívala v Drážďanech a Julie v opeře Romeo a Julie, kterou ztvárnila v Tasmánii.

Adriana Kučerová

Pivovarská zahrada

Představte si kouzelný výhled na českokrumlovský zámek, svěží letní večer, zpovzdálí jemně šumí řeka a k tomu hraje jen pro vás hudba v podání světových hvězd. Pivovarská zahrada toto vše v období festivalu nabízí. Velký prostor plný zeleně a stromů přímo vybízí k nezapomenutelnému zážitku a bylo tomu tak i v historii. K rozkvětu této novoměstské zahrady došlo za vlády Viléma a Petra Voka z Rožmberka, pěstovaly se zde exotické rostliny, v sádkách se chovaly ryby a nechyběl ani zpět ptáků z voliéry. A právě tato zahrada vám i v dnešní době nabízí neopakovatelnou atmosféru, kterou si budete pamatovat až do konce života.

Plácido Domingo a jeho hosté

Generální partner

Hlavní partneři

Oficiální partneři

Oficiální dopravce

Festival se koná za laskavé podpory