Datum konání

10 / 09 / 2021 - Pátek 19:30

Místo konání

Pivovarská zahrada

Legenda světového jazzu Billy Cobham

Každý rok festival nabízí i koncerty jiných žánrů. Letos do Českého Krumlova zavítá Billy Cobham, jeden z nejuznávanějších jazzových bubeníků současnosti, který je zároveň uznávaným skladatelem a producentem. Proslavil se na konci 60. a na začátku 70. let, kdy vystupoval společně s trumpetistou Milesem Davisem a následně se souborem Mahavishnu Orchestra. Spolu s Max Roach a Tonym Williamsem patří k bubeníkům, kteří jako první začali využívat elektronické ovládání bubnů. Podle kritika Allmusic je Cobham „obecně uznávaný jako nejlepší bubeník fusion stylu“. V roce 1987 byl uveden do síně slávy časopisu Modern Drummer a v roce 2013 do síně slávy časopisu Classic Drummer Magazine. Časopis Rolling Stone zařadil Cobhama mezi 100 nejlepších bubeníků v historii. Na festivalu vystoupí spolu s dalšími hudebníky za doprovodu Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma pod taktovkou Vlada Valoviče. Koncert je pokračováním volného cyklu Legendy světového jazzu.

Účinkující

Billy Cobham – bicí nástroje, Steve Hamilton – klávesy, Fifi Chayeb – baskytara, Ulf Wakenius – kytara, Rozhlasový Big Band Gustava Broma – umělecký vedoucí Vlado Valovič

Program koncertu

„BROAD HORIZON“

Billy Cobham

Billy Cobham se proslavil na konci 60. a na začátku 70. let, kdy vystupoval společně s trumpetistou Milesem Davisem a následně se souborem Mahavishnu Orchestra. Podle kritika Allmusic je Cobham „obecně uznávaný jako nejlepší bubeník fusion stylu“. V roce 1987 byl uveden do síně slávy časopisu Modern Drummer a v roce 2013 do síně slávy časopisu Classic Drummer Magazine. Cobham měl vliv i na jiné žánry než jazz. Inspiroval Billa Bruforda ze skupiny King Crimson, učili se od něj mladší bubeníci jako Danny Carey a dokonce i Prince na koncertě zahrál upravenou verzi Cobhamovy skladby Stratus. Dalším velkým příznivcem Cobhama je Phil Collins, který o albu The Inner Mounting Flame prohlásil, že klíčovým způsobem ovlivnilo jeho raný styl. „Billy Cobham na té desce předvedl nejlepší bubenický výkon, který jsem kdy slyšel,“ uvedl Phil Collins. Časopis Rolling Stone zařadil Cobhama mezi 100 nejlepších bubeníků v historii.

Billy Cobham

Rozhlasový Big Band Gustava Broma

Orchestr Gustava Broma oslavil v roce 2020 osmdesát let na scéně. V Americe ho svého času zařadili mezi 10 nejlepších big bandů na světě. Orchestr, který dodnes hrává v první lize s nejlepšími muzikanty a interprety, si uchoval mistrovství a sílu značky napříč několika generacemi. Dnes je orchestr rezidenčním orchestrem Českého rozhlasu. Orchestr založil v červnu 1940 slavný kapelník Gustav Brom a tehdy nikdo nevěřil, že bude hrát pod jeho vedením až do roku 1995. Gustav Brom předal dirigentskou hůlku a šéfování orchestru svému nástupci Vladu Valovičovi. Ten pokračuje v tradici světové kvality a spolupracuje s vynikajícími světovými jazzovými sólisty jako James Morrisson, Jigs Whigham, The New York Voices, Roberta Gambarini, Alex Sipiagin a dalšími.

Rozhlasový Big Band Gustava Broma

Pivovarská zahrada

Představte si kouzelný výhled na českokrumlovský zámek, svěží letní večer, zpovzdálí jemně šumí řeka a k tomu hraje jen pro vás hudba v podání světových hvězd. Pivovarská zahrada toto vše v období festivalu nabízí. Velký prostor plný zeleně a stromů přímo vybízí k nezapomenutelnému zážitku a bylo tomu tak i v historii. K rozkvětu této novoměstské zahrady došlo za vlády Viléma a Petra Voka z Rožmberka, pěstovaly se zde exotické rostliny, v sádkách se chovaly ryby a nechyběl ani zpěv ptáků z voliéry. A právě tato zahrada vám i v dnešní době nabízí neopakovatelnou atmosféru, kterou si budete pamatovat až do konce života.

Legenda světového jazzu Billy Cobham

Generální partner

Hlavní partneři

Oficiální partneři

Festival se koná za laskavé podpory