Datum konání

01 / 08 / 2024 - Čtvrtek 19:30

Místo konání

Svatý Kámen

Bruckner / Smetana 200

Společný koncert rakouského sboru Hard–chór a českého Kühnova smíšeného sboru proběhne jako symbol smíření v kostele ve Svatém Kameni v bývalé oblasti Sudet. Zazní dílo českého skladatele Bedřicha Smetany a rakouského komponisty Antona Brucknera, od narození obou skladatelů totiž uplyne právě 200 let. Doplní je dílo rovněž jubilujícího Arnolda Schönberga a v duchu nadcházejícího Roku české hudby také dalších českých skladatelů.
V doprovodném programu na místě proběhne výstava ve spolupráci s jihočeskou Pamětí národa a dvojjazyčné prohlídky s průvodcem o historii oblasti a osudech jejích obyvatel.

Účinkující

Hard-chór – sbor (AT)
Alexander Koller – sbormistr
Kühnův smíšený sbor (CZ)
Igor Karpilovskij – sbormistr

Program

Anton Bruckner: Ave Maria, Pange Lingua, Christus factus est, Virga Jesse,
Os justi, Vexilla regis
Arnold Schönberg: Friede auf Erde
Leoš Janáček – Kačena divoká
Petr Eben – výběr z cyklu Láska a smrt: Pod zeleným dubem, Slunečko zachodí, Stálá láska
Bedřich Smetana – Tři ženské sbory na slova J. V. Sládka
Antonín Tučapský – Pět postních motet (Tristis est anima mea, Pater mi, Filiae Jerusalem, Eli, eli, Pater meus)

Anton Bruckner: Locus iste Resound (arr. Alex Koller) – společná píseň
Bedřich Smetana: společná píseň bude upřesněna

Hard-chór

Rakouský sbor založený v roce 2007 tvoří téměř 60 zpěváků vedených dirigentem Alexandrem Kollerem, jedním z jeho zakládajících členů. Sbor se specializuje na propojení tradiční sborové hudby s prvky hudby moderní a repertoár sboru tak zahrnuje chorály a skladby rozličných hudebních epoch a skladatelů.

Sbor se sídlem v Linzi hojně vystupuje na festivalech a událostech na počest skladatele Antona Brucknera jako Brucknertage, na festivalech a koncertech sborového a chrámového zpěvu a mj. reprezentoval Rakousko na Sbor roku Eurovize v Rize.

Hard-chór

Alexander Koller

Sbormistr a hudební pedagog vystudoval mj. pedagogiku instrumentálního zpěvu na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni nebo sbormistrovství na vysoké škole Antona Brucknera v Linci.

Stál v čele řady uskupení jako Hans Sachs Choir Wels, Státního sboru mládeže Horního Rakouska, či Linzer Singakademie a jako dirigent vystoupil mj. s Bruckner Orchestra Linz, Altomonte Orchestra St. Florian, Innviertel Symphony Orchestra, Grieskirchner Chamber Orchestra, či Mauersberg Philharmonic Linz. Od roku 2007 stojí v čele souboru Hard-chór, který pod jeho vedením získal řadu ocenění.

Alexander Koller

Kühnův smíšený sbor

Jeden z největších českých sborů založený v roce 1959 Pavlem Kühnem je špičkovým tělesem zaměřujícím se na acapellová díla světového romantismu i oratorní a kantátový repertoár. Na velkých vokálně-instrumentálních dílech spolupracuje s předními českými orchestry jakými je Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, Česká Filharmonie, SOČR, či Prague Philharmonia a dirigenty jakými jsou a byli například Jiří Bělohlávek, Václav Smetáček, Zdeněk Košler, Charles Mackerras, či Vladimir Ashkenazy.

Sbor spolupracuje také s operou Národního divadla, podílel se na zahraničních představeních Jiřího Kyliána a věnuje se také provozování a nahrávkám soudobé hudby: kromě oceňovaných alb kompletního díla Bohuslava Martinů a dalších, soubor nahrává hudbu k řadě filmů jako Lid versus Larry Flint, Markéta Lazarová, či Údolí včel.

Foto: Jan Malý

Kühnův smíšený sbor

Igor Karpilovskij

Brněnský rodák, absolvent dirigování na Konzervatoři Brno a student dirigování na HAMU v Praze, se v praxi zaměřuje zejména na pěvecké sbory. V řadě pražských pěveckých sborů jako Bohemiachor, Punkt a v Kühnově smíšeném sboru působí jako zpěvák i sbormistr. Jako sbormistr spolupracoval také se soubory jako Martinů Voices, nebo Severočeská filharmonie Teplice.

Igor Karpilovskij

Svatý Kámen

Svatý Kámen Původ poutního místa Svatý Kámen sahá až do první poloviny 16. století, kdy se objevily legendy, vážící se k balvanu, rozdělenému na dvě části, ležícímu nedaleko Rychnova nad Malší. Podle pověsti se okolo roku 1500 zjevila pastýřům na tomto místě Panna Maria, obklopená nebeskou září a doprovázená prozpěvujícími anděly. Ti prý také rozdělili velký kámen na […]

Bruckner / Smetana 200

Generální partner

Hlavní partneři

Oficiální partneři

Festival se koná za laskavé podpory