Jihočeský kraj láká turisty z celého světa. I díky kultuře
03 / 09 / 2024
07 / 08 / 2024
Téměř 800 umělců včetně Plácida Dominga, víc než 8 000 návštěvníků hlavního programu včetně známých jmen a dalších nejméně 7 200 hostů Festivalové zóny1 s koncerty, tvůrčími dílnami, besedami s umělci, přednáškami, filmy, cvičením či divadlem. Taková je bilance Mezinárodního hudebního festivalu, který se v Českém Krumlově konal od 12. července do 3. srpna 2024. Během 23 dnů na 33. ročník celkem zavítalo nejméně 16 000 lidí. Uskutečnilo se víc než 40 koncertů na 13 místech, z nichž 3 měla premiéru. Vše v duchu motta Múzy inspirující a tvořící.
Pocity návštěvníků hudebního svátku, který právě skončil? Nadšení! Z toho, že i tradiční akci lze uchopit nově a s čerstvou energií, je možné ukázat skryté talenty a lokace, dají se propojit různé oblasti umění a originálně rozeznít, emocemi rozsvítit město i další oblasti Jihočeského kraje.
„Tým festivalu, který většinu roku čítá 11 členů, se během července a srpna rozroste o další spolupracovníky. Celkovým počtem bychom obsadili nejednu Mahlerovu symfonii. Je skvělé, že všem šlo o výsledek. A těší mě také pozitivní ohlasy návštěvníků a partnerů. Hluboce si vážíme zájmu a všech, kteří na festival letos zavítali a kteří ho podporují,“ říká ředitelka Festivalu Krumlov Gabriela Rachidi a dodává: „Do budoucna máme velké plány. Nejen, že chceme udržet kvalitu a znovu propojit hudbu s dalšími uměleckými formami, chceme také přivézt nová zvučná jména i na místa, o kterých se tolik neví. Možná nejen v létě. Každopádně jasné už je motto dalšího ročníku, bude znít ´Nečekaná spojení´. A také víme, že 34. Festival Krumlov začne 11. července 2025.“
Během letošního hudebního svátku vystoupilo celkem 771 umělců, z toho 711 v hlavním programu. Největší hvězdou byl hned v úvodu legendární operní pěvec Plácido Domingo. Na Operním gala pod taktovkou Tomáše Braunera a za doprovodu Prague Philharmonia ho v duchu motta 33. ročníku Múzy inspirují a tvořící doprovodily dvě ženy – sopranistka Serena Sáenz a mezzosopranistka Ester Pavlů. Rozhovory se všemi třemi umělci bude možné zhlédnout ve Festivalové kameře, která už mimo jiné přinesla emotivní sestřih daného dne.
„Festival Krumlov je něco, co jižní Čechy definuje. Začátek léta s nádhernou hudbou v nádherném městě, opravdu velký respekt ke všem, kdo za tím stojí. Má to obrovský význam,“ říká hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba a dodává: „Jsme připraveni na další debatu a pomoc pořadatelům, pokud budou mít plán, jak festival rozvíjet. Pomáhat takovým akcím je důležitý úkol samosprávy.“
Už teď se lze podívat na pocity a názory na právě ukončený letní hudební „maraton“ dirigentky Aleny Hron a tanečníka a choreografa Jiřího Bubeníčka. Ti spolu s Janáčkovou filharmonií Ostrava a Les Ballets Bubeníček měli na starosti zahajovací koncert festivalu nazvaný Smetana 200: Má vlast.
„Pro město je tento festival největší kulturní pilíř, dá se říct, že Český Krumlov je městem kultury každý rok. Věřím, že i v budoucnu bude do Krumlova přivádět mnoho známých, zvučných jmen a my budeme partnerem, kterého takový festival potřebuje,“ říká starosta Českého Krumlova Alexandr Nogrády.
Někteří z dříve uvedených umělců, konkrétně Tomáš Brauner, Prague Philharmonia, Jiří Bubeníček, Les Ballets Bubeníček a také absolventi 2. ročníku mistrovských tanečních kurzů Bubeníček Ballet Master Classes, se podíleli i na závěrečném koncertu. Byl v duchu Shakespearova Romea a Julie a předcházela mu přednáška „Sonetová tragédie“ Romeo a Julie od profesora Martina Hilského.
„Víte, co jsou vzdušná nic? Slova. Shakespeare jako básník slova s nimi uměl vysokou měrou pracovat. Řeč je zázrak, kdy mluvidla rozechvívají vzduch vlnami a ve vaší duši, ve vaší mysli se promění do významu,“ říká profesor, podle některých převtělený Shakespeare, Martin Hilský a dodává: „Řeč Romea a Julie, byť byli velmi mladí, byla dospělá a vášnivá. Jejich sonety jsou vlastně dialogy v dopisech, je to taková ´sváteční Shakespearovská pošta´.“
Jako svátek hudby se dal vnímat nejen závěrečný koncert, ale celý festival. Během něj pořadatelé hostům doručili řadu hudebních vzkazů tak, aby jim v duši zůstaly a do 34. ročníku vydržely krásné emoce. Poslední festivalový týden konkrétně vystoupil Simply Quartet, který potěšil bravurní a vyspělou interpretací skladeb Antona Weberna, Bély Bartóka a Antonína Dvořáka. Smíření do Svatého Kamene, jednoho z premiérových koncertních míst, přinesl rakouský Hard-chór a český Kühnův smíšený sbor ve vystoupení k 200. výročí narození rakouského a českého skladatele Antona Brucknera a Bedřicha Smetany. Stejný den v Egon Schielle Art Centru fúzovaly múzy, to když Ludmila Pavlová hrála na housle, Štěpán Hon na vibrafon a pocity z hudby živě štětcem a barvami na plátně zachytil Vladimir Kiseljov. Pak atmosféra v dobrém „zhoustla“, Zámecká jízdárna se totiž nechala unést Vášněmi akordeonu. Předvedli je lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova, český hornista a dirigent Radek Baborák a Česká Sinfonietta. Ladili tak, že vzbudili ovace ve stoje.
Konec patřil dříve zmiňovanému koncertu s baletem Shakespeare 460: Romeo a Julie. Zazněla Sinfonia Kapuleti a Montekové od Belliniho a předehry k Romeovi a Julii od Gounoda a Čajkovského. Ve 2. půlce pak fenomenální Orchestrální suita č. 1 a 2 z baletu Romeo a Julie, op. 64 od Sergeje Prokofjeva, Adriana Piotrovského, Leonida Lavrovského a Sergeje Radlova.
Generálním partnerem Festivalu Krumlov je pojišťovna Kooperativa. Hlavními partnery 33. ročníku pak společnosti ČEPS a Porsche ČR, oficiálními Madeta, Reticulum a Českokrumlovský rozvojový fond. Festival se koná za laskavé podpory Ministerstva kultury ČR, Jihočeského kraje, Českého Krumlova a Kudyznudy.cz. Poděkování patří jim i všem ostatním finančním a mediálním partnerům.
Další informace: