Datum konání

23 / 07 / 2023 - Neděle 11:00

Varhanní matiné

Christophe Mantoux, hudba baroka a renesance

Královský nástroj kostela Božího Těla a Panny Marie Bolestné rozezní letošní host a lektor mistrovských kurzů Mekka varhaníků Christophe Mantoux, učitel na francouzské Conservatoire régional de Paris. Zazní renesanční melodie neznámého autora ze sbírky slavného francouzského hudebního nakladatele Pierra Attaingnanta a vrcholná díla skladatelů J. S. Bacha, Dietricha Buxtehuda, Jana Pieterszoona Sweelincka, či skladby Georga Muffatta. Ten během svých mnohých cest pobýval také v barokní Praze a ve svém díle jako cestovatel – varhaník propojil hudební vlivy z celé Evropy.

Účinkující

Christophe Mantoux – varhany (lektor mezinárodních varhanních kurzů Mekka varhaníků)

Program

G. Böhm: Praeludium in F
P. Attaignant: 4 Danceries (Pavane, Tourdion, Basse danse, Branle)
J. P. Sweelinck: Echo Fantasia in d
G. Muffat: Passacaglia in g
J. Titelouze: Hymn Exultet coelum (3 verses)
D. Buxtehude: Wie schön leuchtet der Morgenstern BuxWV 223
J. S. Bach: O Lamm Gottes, unschuldig, BWV 1095 d
Durch Adams Fall ist ganz verderbt, BWV 1101 d
Herr Gott, nun schleuss den Himmel auf, BWV 1092d
Fuga sopra il Magnificat, BWV 733

Christophe Mantoux

Christophe Mantoux je profesorem varhanní hry na Conservatoire régional v Paříži a varhaníkem v kostele Saint-Séverin. Jako koncertní varhaník procestoval celou Evropu, Severní a Jižní Ameriku, vystupoval i v Rusku, Číně, Jižní Korei a Japonsku. Zabývá se studiem autentických varhan různých epoch a stylových zaměření, a to v roli interpreta i vyhledávaného pedagoga. Christoph Mantoux je členem francouzské Národní komise pro historické památky v oddělení varhan, je často zván jako lektor mistrovských kurzů varhanní hry a člen porot mezinárodních varhanních soutěží. Jeho nahrávky varhanní hudby jsou vysoce ceněny odbornou veřejností i hudební kritikou.

Christophe Mantoux

kostel Božího Těla a Panny Marie Bolestné

Vstupte barokní bránou do areálu bývalého minoritského kláštera, kde najdete kostel Božího těla a Panny Marie Bolestné, který se stal každoročním místem festivalových varhanních koncertů. Tento kostel za svým barokním oltářem ukrývá nejstarší dochované varhany Českého Krumlova, o kterých můžeme říct, že jsou zcela původní. Mezi lety 1679 až 1682 je sestavili varhanáři Nicolaus Christeindl a Bernhard Wollerse z Českých Budějovic. Přijďte na koncert a poslechněte si jejich nenahraditelný zvuk.

Varhanní matiné

Generální partner

Hlavní partneři

Oficiální partneři

Festival se koná za laskavé podpory