Datum konání

14 / 07 / 2024 - Neděle 11:00

Varhanní matiné

Tradiční dopolední koncert Varhanní matiné a královský nástroj kostela Božího těla a Panny Marie Bolestné se letos ocitnou v ženských rukou varhanice Michaely Káčerkové. Provede nás díly autorů tzv. jihoněmecké školy, skladatelů Johanna Pachelbela, J. C. Kerlla, Georga Muffata aj. Skladby mezi sebou vytváří příjemný kontrast a program postupně graduje až k Fischerově Suitě Euterpe pojmenované po antické Múze hudby. Právě Múzy jsou totiž hlavním tématem letošního festivalu.

Účinkující

Michaela Káčerková – varhany

Program

Johann Pachelbel: Aria Prima (Hexachordum Apollinis)
Alessandro Marcello/Johann Sebastian Bach: Concerto d moll
Johann Jakob Froberger: Fantasia sopra Ut-Re-Mi-Fa-Sol-La
Johann Caspar Kerll: Passacaglia in d
Johann Caspar Ferdinand Fischer: Suita Euterpe (Musicalischer parnassus)
Georg Muffat: Toccata Settima (Apparatus Musico – Organisticus)

Michaela Káčerková

Česká varhanice vystudovala na Pražské konzervatoři, na Akademii múzických umění a posléze také na Lipské Hochschule für Musik und Theater Felix Mendelssohn-Bartholdy. Její repertoár sestává ze škály hudebních stylů od renesančních skladeb až po díla současná a zejména se zaměřuje na varhanní tvorbu českých autorů. Vystupuje v Čechách i v zahraničí se sólisty, barokními ansámbly a orchestry jakými je např. Symfonický orchestr Českého rozhlasu, orchestr Národního divadla v Praze, či Karlovarský symfonický orchestr, jehož je v současné době ředitelkou. Zároveň je také zakladatelkou a dramaturgyní Mezinárodního hudebního festivalu J. C. F. Fischera a Karlovarských varhanních večerů.

Michaela Káčerková

kostel Božího Těla a Panny Marie Bolestné

Vstupte barokní bránou do areálu bývalého minoritského kláštera, kde najdete kostel Božího těla a Panny Marie Bolestné, který se stal každoročním místem festivalových varhanních koncertů. Tento kostel za svým barokním oltářem ukrývá nejstarší dochované varhany Českého Krumlova, o kterých můžeme říct, že jsou zcela původní. Mezi lety 1679 až 1682 je sestavili varhanáři Nicolaus Christeindl a Bernhard Wollerse z Českých Budějovic. Přijďte na koncert a poslechněte si jejich nenahraditelný zvuk.

Varhanní matiné

Generální partner

Hlavní partneři

Oficiální partneři

Festival se koná za laskavé podpory