Datum konání

26 / 07 / 2024 - Pátek 19:30

Místo konání

Zámecká jízdárna

Jiří Vodička a Virtuosos V4+

Mentorem letošních vítězů mezinárodní soutěže mladých talentů klasické hudby Virtuosos V4+ se stane houslový virtuóz a koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička. Jeden z předních a nejoslavovanějších českých houslistů současnosti na koncertě zahraje Houslový koncert a moll Antonína Dvořáka. Mladé umělce i houslového virtuóza doprovodí Jihočeská filharmonie vedená Peterem Valentovičem.

Účinkující

Jiří Vodička – housle
Vítězové soutěže Virtuosos V4+:
Zarina Zaradna (PL) – harfa
Teo Gertler (SK) – housle
Ondřej Toman (CZ) – klarinet
Kateřina Švecová (CZ) – housle
Ali Lugosi (HU) – klarinet
Jihočeská filharmonie
Peter Valentovič – dirigent

Program

František Vincenc Kramář : Koncert pro klarinet a orchestr Es dur op.36, 3. Rondo (Ondřej Toman)
Felix Mendelssohn-Bartoldy : Koncert pro housle a orchestr e moll op.64, 1. Allegro molto appassionato (Kateřina Švecová)
Wolfgang Amadeus Mozart : Koncert pro klarinet a orchestr A dur, K622, 1. Allegro (Ali Lugosi)
Henryk Wieniawski : Variations On An Original Theme op.15 (Teo Gertler)
Mikhail Mchedelov : Variations On Paganini Theme 24 Caprice (Zarina Zaradna)
Antonín Dvořák : Koncert pro housle a orchestr a moll op.53, B108 (Jiří Vodička)

Jiří Vodička

Jiří Vodička je houslový virtuóz, koncertní mistr České filharmonie, pedagog Pražské konzervatoře i Ostravské univerzity a držitel bezpočtu mezinárodních ocenění.

Je absolutním vítězem prestižní mezinárodní soutěže Louise Spohra ve Výmaru, či první a druhé ceny ze světově proslulé soutěže Young Concert Artists a řady dalších. Již ve 14 letech byl mimořádně přijat na vysokou školu v Ostravě do třídy proslulého prof. Zdeňka Goly a od jejího absolvování vystupuje jako sólista s mnoha význačnými českými i zahraničními orchestry. Spolupracoval tak mj. s Českou filharmonií, Pražskou komorní filharmonií, Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK a Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, s Qatar Philharmonic Orchestra nebo Neue Westfalen Philharmonie. Je také dlouholetým sólistou předního čínského orchestru Wuhan Philharmonic Orchestra. Jako komorní hráč vystupuje také s vynikajícími českými pianisty a nadto v roce 2020 založil úspěšné Klavírní Trio České filharmonie.

Podílel se také na řadě oceňovaných alb – mezi nimi natočil i své sólové album „Violino Solo“ obsahující jedny z nejtěžších skladeb pro sólové housle. Mnohé z jeho koncertů byly přenášeny Českou televizí, Českým rozhlasem nebo německým ARD a jako videa je zhlédly desetitisíce diváků.

Jiří Vodička

Jihočeská filharmonie

Jihočeská filharmonie byla v Českých Budějovicích založena v roce 1981 a nyní v jejím čele od roku 2021 stojí šéfdirigent Miran Vaupotić.

Orchestr vedle interpretace hudby klasických skladatelů a skladeb vhodných pro menší orchestry sleduje současný trend propojování žánrů a objevuje nové přístupy interpretace. Otevírá tak klasickou hudbu mladšímu publiku a širší veřejnosti.

Jihočeská filharmonie

Peter Valentovič

Dirigent a klavírista – vyhledávaný hudební partner slavných pěvců – sklízí úspěchy na světových operních scénách a koncertních síních. Dirigování vystudoval na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni u Leopolda Hagera a na pařížské Conservatoire National Supérieur ve třídě Zsolta Nagye. Byl korepetitorem v pařížských operních domech Opéra Bastille a Théâtre du Châtelet, kde spolupracoval s Johnem Elliotem Gardinerem a působil rovněž jako sbormistr a dirigent Opery Kapské Město v Jižní Africe.

Na podzim 2016 mj. řídil Orchestr a Sbor pražské Státní opery na měsíčním turné po Japonsku, kde v titulní roli Belliniho Normy zářila Edita Gruberová.

Peter Valentovič

Zámecká jízdárna

Přijďte si užít koncert v nezapomenutelné a unikátní Zámecké jízdárně, která je součástí českokrumlovského zámku nedaleko zámecké zahrady. Věřte, že se do této ojedinělé stavby a jejího okolí zamilujete a budete se zde cítit jako na vídeňském císařském dvoře v 18. století. Ostatně to je záměr, se kterým nechal jízdárnu postavit kníže Josef Adam ze Schwarzenberku po vzoru vídeňského císařského dvora. Když se k tomu přidá nádherný výhled na dominantu Českého Krumlova – zámek, budete okouzleni.

Jiří Vodička a Virtuosos V4+

Generální partner

Hlavní partneři

Oficiální partneři

Festival se koná za laskavé podpory

Oficiální restaurace