Datum konání

12 / 07 / 2025 - Sobota 19:30

Místo konání

Zámecká jízdárna

Koncertní řada

Hlavní koncerty

Houslový virtuos: Maxim Vengerov

Jeden z nejuznávanějších houslistů současnosti vystoupí za doprovodu Slovenské filharmonie pod taktovkou Daniela Raiskina.

Houslový virtuos, dirigent a pedagog Maxim Vengerov veřejně debutoval už v 5 letech. Věří, že hudba je univerzální způsob, jak propojit lidi bez ohledu na politiku či geografickou vzdálenost. Držitel ceny Grammy, odborným hudebním světem často označovaný jako jeden z nejlepších žijících houslistů na světě, vystoupí s dílem z pera finského skladatele Jeana Sibelia. Koncert pro housle a orchestr d moll op. 47 zrcadlí třpytivou krajinu nekonečného sněhu a ledu, lidskou touhu i naději, smutek i drama života. Precizní provedení Maxima Vengerova, v němž virtuózní pasáže střídají emotivní kantilény, nasadí pomyslnou korunu dramaturgicky nápaditě sestavenému koncertu. Vůbec poprvé na festivalu vystoupí Slovenská filharmonie. Pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina zazní mimo jiné symfonie Klasická od Sergeje Prokofjeva a také dílo Luciana Beria, od jehož narození uplyne 100 let. Koncert rovněž vzdá hold estonskému skladateli Arve Pärtovi, který v roce 2025 oslaví úctyhodných 90 let. Do programu vnese nečekané spojení smyčců a zvonů.

Účinkující

Maxim Vengerov – housle
Daniel Raiskin – dirigent
Slovenská filharmonie

Program

Luciano Berio: Rendering da Schubert
Sergej Prokofjev: Symfonie č. 1 D dur „Klasická“ op. 25

--- přestávka ---

Arvo Pärt: Cantus in memoriam B. Britten
Jean Sibelius: Koncert pro housle a orchestr d moll op. 47

Maxim Vengerov

Jeden z nejvýznamnějších světových hudebníků a dirigentů Maxim Vengerov začal sbírat ceny na mezinárodních soutěžích a nahrávat sólová CD už v deseti letech. Studoval pod vedením Galiny Turčaninové a Zachara Brona. Na začátku nového tisíciletí se po vzoru mentora Mstislava Rostropoviče dal na dirigování, které vystudoval na Moskevském institutu. Pravidelně koncertuje v Evropě, Americe a Asii. Získal řadu cen (Grammy Award, Gramophone Award, ECHO Award, World Economic Forum Crystal Award a další), byl oceněn řadou institucí a bylo o něm natočeno několik dokumentárních filmů (Playing by Heart, Living the Dream). Za jedno z největších poslání Vengerov považuje předávat znalosti a zkušenosti dalším generacím, činí tak na četných mistrovských kurzech i jako hostující profesor v různých institucích včetně salcburské univerzity Mozarteum a londýnské Royal College of Music. V roce 2021 inicioval vlastní online výukovou platformu www.maximvengerov.com, která má mimo jiné za cíl propagovat a demokratizovat hudební vzdělávání on-line.

Maxim Vengerov
foto: Diago Mariotta Mendez

Daniel Raiskin

Daniel Raiskin navštěvoval proslulou konzervatoř v rodném Petrohradě a ve studiu pokračoval v Amsterdamu a Freiburgu. Nejprve se věnoval hře na violu a k převzetí dirigentské taktovky ho inspirovalo setkání s vynikajícím učitelem Lvem Savičem. Navštěvoval také mistrovské kurzy u dirigentů, jako jsou Mariss Jansons, Neeme Järvi, Milan Horvat, Woldemar Nelson a Jorma Panula. Maestro Raiskin v pozoruhodně koncipovaných programech udržuje široký repertoár. Od srpna 2018 je hudebním ředitelem Winnipegského symfonického orchestru a od sezony 2017/18 hlavním hostujícím dirigentem Bělehradské filharmonie. Od sezony 2020/2021 je Daniel Raiskin šéfdirigentem Slovenské filharmonie Bratislava a od sezóny 2024/25 se stal designovaným šéfdirigentem a hudebním ředitelem Janáčkovy filharmonie.

Daniel Raiskin
foto: Peter Brenkus

Slovenská filharmonie

U uměleckého zrodu Slovenské filharmonie v roce 1949 stály dvě významné osobnosti mezinárodního hudebního života: V. Talich a Ľ. Rajter. Na profilování orchestru se podíleli i další šéfdirigenti: T. Frešo, L. Slovák, L. Pešek, V. Verbickij, B. Režucha, A. Ceccato, O. Lenard, J. Bělohlávek, V. Válek, P. Feranec, E. Villaume a J. Judd. Od sezóny 2020/2021 zastává post šéfdirigenta D. Raiskin. Slovenská filharmonie realizovala řadu nahrávek pro rozhlas, televizi a hudební vydavatelství. Je pravidelným hostem významných evropských hudebních pódií a festivalů. V rámci četných zahraničních zájezdů vystoupila v téměř všech evropských zemích, na Kypru, v Turecku, USA a pravidelně hostuje i na koncertních turné v Japonsku, Jižní Koreji, Ománu a Spojených arabských emirátech. K významným zahraničním aktivitám aktuální sezóny patří také koncerty v Liederhalle Stuttgart, Kolínské filharmonii a Stephansdomu ve Vídni.

Slovenská filharmonie
foto: Peter Brenkus

Zámecká jízdárna

Přijďte si užít koncert v nezapomenutelné a unikátní Zámecké jízdárně, která je součástí českokrumlovského zámku nedaleko zámecké zahrady. Věřte, že se do této ojedinělé stavby a jejího okolí zamilujete a budete se zde cítit jako na vídeňském císařském dvoře v 18. století. Ostatně to je záměr, se kterým nechal jízdárnu postavit kníže Josef Adam ze Schwarzenberku po vzoru vídeňského císařského dvora. Když se k tomu přidá nádherný výhled na dominantu Českého Krumlova – zámek, budete okouzleni.

Houslový virtuos: Maxim Vengerov

Generální partner

Hlavní partneři

Oficiální partneři

Festival se koná za laskavé podpory