Datum konání

27 / 07 / 2022 - Středa 19:30

Místo konání

Maškarní sál, zámek

Duše kytary

Kytarista a skladatel Lukáš Sommer je jednou z předních osobností současné generace mladých jihočeských umělců. V roce 2012 zazněl jeho flétnový koncert „Dopis otci“ na festivalu Pražské jaro a Sommer se tak stal nejmladším osloveným autorem v historii festivalu. Během večera zazní díla převážně z autorovy vlastní tvorby. Návštěvníci se mohou například těšit na skladbu Hommage à Jan Kaplický. Tu Sommer složil po své návštěvě Ferrariho muzea v italské Modeně, které je posledním dílem světoznámého českého architekta. Sommer v Maškarním sále českokrumlovského zámku vystoupí spolu s M. Nostitz Quartetem tvořeným houslisty Petrem BernáškemVáclavem Vackem , hráčem na violu Pavlem Hořejším a violoncellistou Petrem Šporclem .

Účinkující

Lukáš Sommer – kytara
Nostitz Quartet:
Petr Bernášek – 1. housle
Václav Vacek – 2. housle
Pavel Hořejší – viola
Petr Šporcl – violoncello

Program

Variace na Over the Rainbow
Indiana – dva dny v Dillí
Tramín – vzpomínka na Mikulov
Hommaje a Jan Kaplický
Regina Coeli
Bezvětří – fantazie na báseň Víta Slívy
Píseň o Viktorce – suita z jevištní hudby
Vzpomínka na Tárregu
Druhý dopis otci

přestávka

Suita ve starém slohu pro kytaru a smyčcový kvartet
„Zimní haiku“ – Koncert pro kytaru a orchestr SVĚTOVÁ PREMIÉRA

Lukáš Sommer

Lukáš Sommer je český koncertní kytarista a přední osobnost mladé skladatelské generace. Absolvoval studia hry na kytaru a kompozice na Konzervatoři v Českých Budějovicích, Pražské konzervatoři a HAMU. Je autorem unikátního kytarového recitálu, který zahrnuje přes 30 opusů a je přirovnáván k časosběrnému dokumentu. Jako kytarista pravidelně koncertuje u České republice i v zahraničí. Jeho kompozice jsou stále častěji uváděny i na zahraničních pódiích (Chicago, Minnesota, Dillí, Manila, Florencie, ad.).
Těžištěm jeho tvorby jsou jak orchestrální skladby, tak komorní hudba, často vznikající na objednávku předních interpretů. Své skladby napsal na objednávku festivalů Pražské jaro, Opera Barga, Festival delle Nazioni, Concerto Bohemia, Concentus Moraviae, Hudba Znojmo a dalších. Ve své tvorbě vychází z tradice evropské skladatelské školy, kterou obohacuje o ingredience netradičních skladatelských postupů. Rád se vydává za hranice klasické hudby a snaží se propojit vlivy etnické, jazzové a klasické hudby.

Lukáš Sommer

Nosticz Quartet

Soubor vznikl v říjnu 1994 během studií na Akademii múzických umění v Praze pod vedením Václava Bernáška. Následovalo dvouleté postgraduální studium na Hochschule für Musik und Darstellende Kunst ve Vídni (Günter Pichler a Thomas Kakuska).
M. Nostitz Quartet získal řadu prestižních ocenění na mezinárodních soutěžích, pravidelně spolupracuje s celou řadou domácích i zahraničních sólistů, komorních souborů a koncertuje na pódiích evropských hudebních center. Právem je řazen k špičkovým světovým souborům v oboru.
Repertoár kvarteta je složen ze skladeb klasických autorů napříč stoletími (Mozart, Haydn, Beethoven, Dvořák, Smetana, Fibich, Čajkovskij, Prokofjev, Ravel, Bartók, Janáček, Martinů aj.). K žánrovému zpestření patří spolupráce s Jankem Ledeckým v podobě odlehčených vánočních koncertů.
M. Nostitz Quartet užívá svého jména od roku 1996 a to s laskavým svolením hraběnky Mathilde Nostitz – Rieneck, jejíž rod patřil v 18. a 19. století k velkým mecenášům umění.

Nosticz Quartet

Maškarní sál, zámek

Při vstupu do Maškarního sálu českokrumlovského zámku si budete připadat jako v 18. století, kdy jej vyzdobil Josef Lederer. Během poslechu komorních koncertů můžete obdivovat malby s motivy bavící se aristokratické společnosti uprostřed maškarního reje. Než se sálem se skvělou akustikou rozezní první tony, všimněte si u dveří dvou malovaných zámeckých gardistů držících stráž, kteří na sobě mají slavnostní uniformy připomínající službu zámecké Schwarzenberské gardy. Pokud budete pozorní, můžete spatřit i dveře s krytou chodbou, která vede přímo do knížecí lóže barokního divadla. V Maškarním sále, který je vrcholným dílem rokoka, si koncerty určitě vychutnáte.

Duše kytary

Generální partner

Hlavní partneři

Oficiální partneři

Festival se koná za laskavé podpory

Oficiální restaurace