19. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov bude slavnostně zahájen dne 16. července roku 2010 galakoncertem věhlasného argentinského tenoristy Josého Cury. Partnery tomuto pěvci budou korejská sopranistka In-Hye Kim a Symfonický orchestr Českého rozhlasu řízený Mario de Rosem. Tento výjimečný galakoncert se uskuteční v Pivovarské zahradě v Českém Krumlově.
Pořádání operních galakoncertů, na něž jsou zváni přední operní pěvci z celého světa, je jednou ze stěžejních dramaturgických tradic festivalu. Ředitel festivalu Jaromír Boháč k tomu dodává:
„V letošním roce jsme na našem festivalu přivítali jednu z velkých pěveckých hvězd – sopranistku Renée Fleming. Je nám ctí, že naše pozvání na příští ročník přijal světový tenorista José Cura a vyhověl i našemu přání, aby se stal tváří festivalu v roce 2010. Jsem přesvědčen, že právě jeho galakoncert, který zahájí celý festival, bude patřit k tomu nejlepšímu, co návštěvníkům v příštím roce nabídneme.“
José Cura je tenoristou, dirigentem, skladatelem, operním režisérem a designérem, ale i fotografem. Tento kritikou ceněný a publikem milovaný „tenor 21. století“ proslul po celém světě svými emociálně vypjatými a originálními interpretacemi hrdinů italských a francouzských oper stejně tak, jako nekonvenčními a inovativními koncertními představeními, a to díky svému bohatému, sametovému hlasu i fascinujícímu jevištnímu projevu. Jeho inteligentní, hluboko se nořící, místy až kontroverzní, avšak vždy intenzívní a nezapomenutelné výkony z něj učinily stálici předních operních domů nevyjímaje Metropolitní operu v New Yorku, Královskou operu v Londýně, Vídeňskou státní operu, Velké divadlo v Liceu, Curyšskou operu či La Scalu. José Cura je rovněž výjimečný schopností kombinovat zpěv s dirigováním. Svým působením v rolích operního režiséra, designéra a fotografa (připomeňme populární Curovu fotografickou publikaci Espontaneas) si též získal významný mediální ohlas.
PROGRAM:
Na koncertu zazní árie a duety z italských oper G. Verdiho, R. Leoncavalla a G. Pucciniho proložené vlastními předehrami a instrumentálními mezihrami. José Cura se tedy představí ve svých parádních rolích, jakými jsou Othello, Canio v Komediantech, Kalaf v Turandot nebo Mario Cavaradossi v Tosce. S korejskou sopranistkou In-Hye Kim pak zazpívá například i duet Cio-Cio San a Pinkertona z Madamy Butterfly Viene la sera.







